יש גוגל בעברית, אז מה

שוב, ספירת מלאי ובדיקת מצאי – ושוב טור שנכתב לפני שנתיים בערך. מה השתנה מאז ברשת הישראלית? אתם יכולים לספור לעצמכם בלב בזמן הקריאה, או להמתין לסוף, שם אני ממתינה עם הארטיקים. טוב, לא בדיוק ארטיקים.

 

סבלנות – זה הדבר הראשון שגולש צריך. סבלנות לשבת ולהמתין 4 שניות בממוצע לטעינת עמוד בית, 8 שניות לטעינתו של עמוד סתם, 10 שניות לקבלת תוצאות חיפוש. השאלה מה עושים בזמן ההמתנה לא תידון כאן בהרחבה. מדובר בזמן מבוזבז. אף אחד עדיין לא חישב סטטיסטיקות של הזמן השרוף הזה, לכמה שעות וימים הוא מצטבר ומה היה ניתן לעשות בו אלמלא אבד ליד המחשב, ואולי טוב שכך.

אבל לפעמים, כשממתינים מספיק זמן, הסבלנות משתלמת. הנה, אומרים שמנוע החיפוש המהולל Google עומד לעלות לרשת בעברית. הלב הולם – סוף סוף חיפוש יעיל. אין צורך להסתמך עוד על מנועי החיפוש הסלקטיביים של הפורטלים, המספקים מקום גבוה בדירוג לאתר ששילם יותר. אין צורך לסמוך על מנועי חיפוש רעועים המותקנים באתרים עצמם ולצאת בידיים ריקות. כי בדרך כלל, אחרי עוד עשרים שניות אבודות, התקבלו שלוש תוצאות בלבד, כולן קשורות במילת החיפוש בקשר סוריאליסטי תמוה.

מה ישנה גוגל? הזחל היעיל הזה עשוי לשלוח זרועות לכל קצוות הרשת דוברת העברית ולדלות אוצרות שכבר שכחנו שקיימים, ואולי מעולם לא ידענו שעלו. על כף היד יונחו כל, אבל כל, התוצאות הרלוונטיות למילת החיפוש. שוב אי אפשר יהיה להתלונן ש"לא מוצאים", אלא לדעת שאם לא מצאתם, זה כנראה איננו. חיסכון בזמן, אבל גם גישה פתאומית לארכיון של האינטרנט הישראלית – אתרי חדשות שנסגרו, מיצגים אמנותיים זנוחים, אתרים של אנשים פרטיים, עמוסי תוכן מקורי, שלא זכו לחשיפה נאותה.

חזון אחרית הימים. יפה, נכון? כל כך יפה, שאפשר להרגיש כעת חזקים ובטוחים. אפילו חזקים מספיק כדי לעצור לרגע, ולבדוק את הצד השני של המטבע. קרי, מה לא ייתן חיפוש בגוגל בעברית. אילו תוצאות לא תראו כעת בשפת הקודש, גם אם המנוע יהפוך כל אבן בשבילכם. מילון עברי-עברי אין באינטרנט. גם אנציקלופדיה אין. חוזרת: אף אנציקלופדיה, למעט לקסיקונים זעירים בנושאים ממוקדים, כולם חסרים לגמרי. לא אבן שושן ולא בריטניקה בעברית ולא אנציקלופדיה עברית ולא אף אחד מהפרוייקטים המקיפים של השפה והסביבה התרבותית. התנ"ך קיים, זה כן, ולאקדמיה ללשון העברית יש אתר דל, שהחורים בו מרובים על התפרים. אין מכלול של ידע שאפשר לגשת אליו, כפי שניגשים למילון וובסטר או לבריטניקה הלועזית, ולדעת שעליו אפשר לסמוך.

אתרים המוקדשים לספרות קלאסית בעברית – אין בדיגיטלית. לא סיפורי ש"י עגנון ולא כתבי ביאליק ולא הגיגיו של מרטין בובר ולא שירת ימי הביניים. גם ידע מקצועי חסר עד להכאיב – אין לקסיקון בוטניקה ואין לקסיקון תולדות האמנות הישראלית, ואין מילון מונחי תעופה ואין עמוד בית לביולוגיה או לסוציולוגיה או לארכיאולוגיה, ואין רשימת הוגים יהודיים שהשפיעו על זמנם. גם לא תמצאו סקירה היסטורית של התרבות העברית במאה השנים האחרונות (שלא לדבר על אלפיים). כמה אפשר להסתמך על סנונית? אין באינטרנט גם מחקרים אקדמיים בעברית שכתבו חוקרים ישראליים, באף תחום שהוא (להוציא מגזין מדע פופולרי אחד שנסגר בעשור הקודם). אפילו לא אתרי ידע בתחומים ממוקדים – קולנוע ישן, מגמות בבישול המקומי – פשוט אינם בנמצא. חבל על זמן החיפוש.

מה שכן תמצאו, יהיה רנדומליה. כאן איזכור למונח כלשהו בעיתונות היומית או המקומית, פה עמוד מאתר נאה של הוצאת ספרים עם ראייה כוללת, ושם אתר מסחרי שהחליט שכדאי לו. לעתים יש גם אתר של משוגע לדבר אחד שקיבץ סביבו כותבים בהתנדבות. אתרים כאלה הם בדרך כלל מקיפים וברמה גבוהה, רק שהם סובייקטיביים מאוד, והם בונים את המגדל מעל גבי החומה שלא קיימת. אין קאנון עברי ברשת, אם לומר זאת פשוט.

וכל זה מפני שהעלאתו של תוכן מקיף בסדר גודל כזה אל השרת דורשת ידע ומשאבים שנמצאים בדרך כלל רק בידי גופים מימסדיים או מסחריים. ולאלה, כנראה, היו דברים חשובים יותר לעשות בשש השנים האחרונות. במקרה הטוב, המו"ל שלהם פתח חשבון דואר אלקטרוני. במקרה הגרוע, הוא עקב אחר גולשים פרטיים שניסו להעלות תוכן קאנוני לרשת ביוזמתם, וסיכל את המזימה הנוראה ("הנסיך הקטן", למשל, לא קיים עוד בעברית ברשת). אין טעם להיכנס כאן אפילו לשאלות כמו תוכן בתשלום או זכויות יוצרים, זה פשוט שני צעדים רחוק מדי. הצעד הראשון לא נעשה עדיין.

אולי הם ימצאו סוף סוף את הזמן הדרוש, כל האנשים האלה שיושבים באוניברסיטאות, בהוצאות ספרים, במוסדות תרבות ממשלתיים? אולי יש להם רגע פנוי, והם יושבים לגלוש ושמים לב שכל טעינת עמוד לוקחת להם שמונה שניות לפחות? האם הם מנצלים את הזמן הזה לניקוי תעלות האף, או שמא יש להם רעיון טוב יותר? בתוך התחלה, הם יכולים לרשום להם דומיין, אם אין עדיין. אחר כך כדאי להם לעשות "קופי-פייסט" או לסרוק ולהעלות, עמוד עמוד, מתוך ארכיוני הנייר. הגולשים ימתינו. אם יש להם נכס, קוראים לו סבלנות.

(פורסם במקור ב-2001 במדור "המעבדת" ב"גלובס").

 

או, קיוויתי שתגיעו. ובכן, לא הרבה השתנה מאז, לא בגלובלי.
הרשויות עדיין עוסקות בעיקר באינדקסים – משובחים, אבל יש לנו כבר כמה כאלה, תודה. מומה ירד מהאוויר וחזר אלינו שוב, אבל רק הודות לנדיבותה של משפחה יקרה שתרמה כסף – לא בזכות הגופים קצרי ההשראה שהתיימרו לממן אותו במקור. ויי-נט, אנשים יקרים, העלו אנציקלופדיה שתהיה פתוחה רק למשלמים, – מישהו יודע מה קורה עם זה? בכל אופן, תקוותיהם של הנאיביים עדיין לא נענו. מפעילי אתר אורט כתבו לי אחרי פרסום הטור בזמנו, והזכירו שגם הם צדיקים. נכון. ועוד קצת תוכן עצמאי ובלתי תלוי עלה, בין היתר פרויקט בן-יהודה המצוין (אבל עדיין דל מדי, בגלל מיעוט מתנדבים). פה ושם מוצדקת הצדעה לתלמידת בית-ספר מקסימה שבנתה אתר ליצירות שהיא אוהבת. מעבר לזה, המצב אותו מצב, והוא לא משהו.

הפתעה אחת בכל זאת יש – הנסיך הקטן חזר אלינו. והפעם באנגלית, כדי להתחכם. שיהיה בריא שם, עם כל הכוכבים שלו.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • Xslf  ביום 19 במאי 2003 בשעה 11:49 pm

  האקדמיה בארץ גולשת ברשת, עושה מחקרים על הרשת, ואפילו משתתפת בפורומים
  http://forums.nana.co.il/showmsg.asp?id=2367401
  אבל לא מפרסמת כמעט כלום ברשת, ועוד פחות מכך בעברית.

  יש למישהו מושג למה זה? למה אין לנו מקבילה ישראלית של eserver.org
  של
  http://www.yale.edu/lawweb/avalon/avalon.htm
  של
  http://www.lib.utexas.edu/books/etext.html
  או אפילו מאגר עבודות תזה, לעיון הגולשים:
  http://etheses.uwaterloo.ca/

  מילא גופים מסחריים, מילא גופים ממשלתיים (שידועים כאיטיים) אבל האקדמיה? שהייתה בין הראשונים שהיו מחוברים לרשת בארץ? למה הם לא מפרסמים כמעט כלום ברשת?

 • קושקוש  ביום 20 במאי 2003 בשעה 12:39 am

  אין לך תעודת בגרות אפילו. יש לך רשות להגיב באתר של רשימות?

 • מיכל  ביום 20 במאי 2003 בשעה 9:27 am

  הנה אחת שאין טריה ממנה (אליה נקלעתי אמש באקראי, דרך כתבה בוויירד. כמה סימלי):
  "This Website was opened to the public on May 19, 2003" –
  http://www.alberteinstein.info/
  (מי שמחפש את הקשר שיגלול למטה, או יכנס לדף ה"אודות")

  מפעל חשוב? בטוח שכן, רק איפה המקבילות שלו בעברית זו באמת שאלה מצויינת. וליתר דיוק השאלה היא מה קורה להם שם, לכל אלה שאמורים להיות סוכני התרבות הממסדיים שלנו (שהם לא מפיקים ומעלים לרשת פרוייקטים כאלה מתחום התרבות העברית בכלל, והמתחדשת בפרט; שהם לא יודעים לנצל את האפשרויות של הרשת, גם כשהם מגלים בה כביכול נוכחות; וכשהם מחליטים להוציא ממנה חומרים שהיו אמורים להשתתף בשיח התרבותי שהרשת מאפשרת (כן, גם זה קורה)). הדבר הטוב היחיד שיוצא מהוואקום הזה, הוא שלאט לאט יש מי שמחליט לקחת אחריות ולעשות מעשה, ומדגים בכך לא רק את מה שאפשר לעשות עם התרבות העברית ברשת, אלא גם את כוחה של הפעילות העצמאית ברשת. שתי דוגמאות מצויינות לטעמי מהחודשים האחרונים (על מידת ה"קאנוניות" אפשר אולי להתווכח, אבל לא על כך שמדובר בהכנסת תרבות עברית לרשת, וברמה שעושה לה כבוד) –
  http://www.netiva.co.il/index.htm
  http://www.pinhas-sadeh.tk/

  ואלה למעשה גם הסיבות וגם הנסיבות שבגללן ובזכותן אנחנו מוצאים את עצמנו כאן היום, לא?
  שלום אביבה. שמחתי לראות שהחלטת לבדוק גם את האופציה הזאת (אפילו אם הטור העיתונאי היה כאן קודם; אפילו אם הכתיבה הקאנונית היתה כאן לפניו; ואפילו אם לכולם קדמה אמנות הסיפור מסביב למדורה…). שיהיה לך בהצלחה ובהנאה.

 • חנן כהן  ביום 20 במאי 2003 בשעה 9:56 am

  הפרוייקט של כתבי איינשטיין הוא בשיתוף הספריה הלאומית של ישראל.

  כמו כן מאותו מקום
  http://jnul.huji.ac.il/
  דיגיטאציה של מפות עתיקות של ירושלים
  דיגיטאציה של כתובות
  אוצר כתבי היד של התלמוד
  ארכיון ההקלטות הלאומי

  נוסף לכך,

  האתר של האקדמיה כבר בכלל לא דל. מתווספים לו כל הזמן מילונים חדשים. הבעיה היא שאי אפשר לקשר לערך מסויים, אבל זו לא בעיה טכנית.
  http://hebrew-terms.huji.ac.il/

  ועל מאגר הצילומים הלאומי גם לא כתבת
  http://www.mof.gov.il/pictures/

  ומתי בפעם האחרונה נכנסת לאתר משרד החינוך?
  http://eductaion.gov.il

  ומה עם מאגר פסקי הדין של בתי המשפט? זה לא טקסטים חשובים?
  http://court.gov.il

  ויש עוד אבל אני צריך ללכת לישיבה.

 • אביבה  ביום 20 במאי 2003 בשעה 12:37 pm

  אכן, על מאגר הצילומים ועל ספריית המוזיקה אני מורידה את הכובע.

  האקדמיה ללשון השתפרו, אני מודה. אבל אם כבר הם העלו מילונים מקצועיים, למה לא למדר אותם לפי א'-ב'? הצגת המילון השלם באחד מן הנושאים צפויה לגרום לכל דפדפן נורמלי לקרוס.

 • ברקת  ביום 20 במאי 2003 בשעה 2:59 pm

  מדובר במעט מאוד יחסית, ובדברים שעלו מאוחר יחסית לרשת.

 • אביבה  ביום 20 במאי 2003 בשעה 4:03 pm

  כבר יש מישהי באייל בניק הזה, ולא בא לי להתבלבל ביניכן.

  ובין היוזמות העצמאיות, שכחתי את
  http://www.glory.co.il/
  אם כי הם התחילו בתנופה גדולה, וקצת דעכו.

 • vitka  ביום 20 במאי 2003 בשעה 6:56 pm

  שעדיין לא מכיר את הקרם דה לה קרם של החיפושים הממוקדים באנגלית (כדי להראות מה אנו מפסידים, ולמה יש לשאוף):
  http://www.xrefer.com/search.jsp

  הוזמנתם לארוחת ערב ואתם רוצים לדעת מה היתה דעתו של בובר על אלוהים? או אולי מה אומר היידגר על מושג הזמן? אין בעיה. XREFER יגלה לכם.

  מה שמעולה במנוע הזה, הוא שהוא מעניק את מיטב המקורות הקיימים בהארד קופי בלחיצת כפתור, ובחיני-חינם. חוצמזה, יש תמיד לינקים לנושאים קשורים מצד שמאל.

 • קובי  ביום 24 במאי 2003 בשעה 6:08 pm

  כל האתרים הנפלאים האלה באנגלית נועדו לקהל של עשרות ואולי מאות מליוני גולשים, והם נגזרים מספרות עיון עם שוק ענקי. בכל העולם יש כ 6 מיליון דוברי עברית בסך הכל ואין מקום לצפות למידע ברמה כזו. לא שאני מכיר, אבל אולי כדאי לבדוק מה יש בהולנדית, דנית והונגרית – אלה שפות בגודל שלנו.

 • אביבה  ביום 27 במאי 2003 בשעה 7:06 pm

  (אולי זה רק חצי מייצג, כי גם בלגים יכולים לקרוא את זה)

  יש מילון הולנדי-הולנדי:
  http://www.vandale.nl/opzoeken/woordenboek/

  ואפילו מילון חרוזים לשפה:
  http://www.rijmwoordenboek.nl/

  מנוע חיפוש פדגוגי:
  http://pion.rug.ac.be/

  אנציקלופדיה רפואית:
  http://www.czmedicinfo.nl/

  זה בינתיים.

 • טל  ביום 25 באוקטובר 2004 בשעה 5:18 pm

  אין בשום אתר באינטרנט אפשרות תירגום!….
  חשבתי שאצל אבן שושן זה יהיה אחרת.

 • הוד  ביום 2 בפברואר 2005 בשעה 11:20 pm

  אין גם כמעט אף אתר של ספרייה וירטואלית רצינית בעברית כמו למשל ספריית הקונגרס, כמו גם לדוגמה בתחומים רציניים כמו פילוסופיה או מדע. אולי זה אומר משהו על התרבות בארץ או ליתר דיוק על חוסר התרבות!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: