מי ירצה לשלם על שיבוט של עצמו?

 

ב"הארץ" חגגו עם מאמר שתומך באיסור קבוע על שיבוט אדם שלם בישראל, באופן גלוי, וגם מבקר חריפות את דרכי הפעולה של תומכי השיבוט מסוג זה. נדמה לי שאפשר לסכם את הטענות שלו כך:

1. מבחינה פרוצדורלית, ההחלטות בנושא נתקבלו בדרכים לגיטימיות-למחצה.

2. תומכי השיבוט מהווים לובי חזק ובוטה בגופים מקבלי ההחלטות.

3. אין קשר הדוק מספיק עם הציבור בנושא השיבוט.

4.  הדו"ח שהוגש בנושא הוא מוטה: "מלבד אזכורים לעמדה השמרנית של הכנסייה הקתולית, המתנגדת לשיבוט בני אדם, אין בו כל אזכור לשלל העמדות הביקורתיות של המתנגדים לשכפול בני אדם".

את טענה מספר 1 על מחטפים בהצבעות אפשר, כזכור, להפוך לשני הכיוונים. 

טענה 2 נשמעת, על פניה, נשמעת משכנעת מאוד. אבל בפועל, זה לא רציני להציג מומחי שיבוט תאי גזע הקשורים בחברות מסחריות ככאלה ש"יפיקו רווח גדול" מההיתר לשבט בני אדם. זה בערך כמו לומר שאדם שבונה אתרי אינטרנט "יפיק רווח גדול" מהופעתו בוועדת הכנסת לענייני טכנולוגיה, כיוון ששוק אנימציות הפלאש העולמי צפוי לגלגל מיליארדים בעתיד.

טענה 3 מקובלת עלי, ואני תוהה כבר הרבה זמן מדוע אין מספיק חברות ביוטכנולוגיה ישראליות ששומרות על קשר עם הציבור, אם בארגון ימי עיון לתלמידים או בעריכת הרצאות לקהל הרחב. זה בסך הכל כרוך בהוצאת מדען או שניים לחצי יום מחוץ למעבדה (אבל לארגונים הרלוונטיים בישראל בקושי יש כסף לקנות מיץ לישיבות, כך שאולי זו תהייה סהרורית מעט). 

ואילו טענה 4 מעלה אצלי תמיהה: מהן אותן "עמדות ביקורתיות"? במאמר הן לא מוזכרות, לבד מהטיעון שלפיו שיבוט מהווה פגיעה בכבוד האדם. לא מוסבר איך, לא מוסבר למה, לכל היותר נאמר שזה רעיון "מוזר". וכבר שאלתי את השאלה הזאת פעם, ולא מצאתי תשובה. מה הנימוקים נגד שיבוט אדם שלם? הנימוק הדתי לא תופס ביהדות, הנימוק הטכני (סכנה ליצירת עוברים פגומים) מהווה עדיין מכשול – אולי מכשול זמני, אין לדעת.

ויותר מתמיד, נראה לי שעושים מהעכבר הר. בסופו של דבר, בהנחה שהבעיות הטכניות ייעלמו, תקבע השאלה המסחרית: מי יוכל לשלם על שיבוט? מי ירצה שיבוט כל כך שיסכים לשלם עליו? למי ימכרו אותו? אני שוברת את הראש, אבל אין לי קהל לקוחות אחר חוץ מזוגות לא פוריים שכבר ניסו הכל, ומבחינתם שיבוט יהיה תחנה אחרונה, אופציה מקבילה להסתייעות באם פונדקאית. ואולי גם עוד פרגמנט שוק זניח, זוג לסביות עם אידיאולוגיה נחרצת שירצה ללדת, ולעשות זאת ללא הסתייעות בגבר. מה אגיד לכם, שיהיה לבריאות.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • זו ש  ביום 9 באפריל 2004 בשעה 5:54 pm

  או מישהו שמת? זה בכל זאת ייצור שלל בעיות מוסריות. מה עם שיבוט גאונים בתחומים שונים? ספורטאים מצטיינים?
  ולהבדיל, מה אם המאפיה תשבט לעצמה רוצחים שכירים סכיזואידיים במיוחד? כאילו, שיבוט, הדבר האחרון שאני חושבת עליו באופציות הפרועות, הם זוגות חשוכי ילדים.

 • ר  ביום 9 באפריל 2004 בשעה 6:57 pm

  אני מחזיק בעמדה בה אין כלל טעם להתנגד לשיבוט, אם הטכנולוגיה קיימת היא גם תיושם.
  קשה לי להאמין שברגעים אלו ממש לא עובד מדען אמריקני באיזה מרתף ממשלתי סודי על שיבוט של אלחנן טננבוים.

 • גילי  ביום 9 באפריל 2004 בשעה 6:57 pm

  כמי שעבדה בעיתון, את לא אמורה לדעת את ההבדל בין מאמר לכתבת מוסף?

 • אביבה  ביום 9 באפריל 2004 בשעה 8:18 pm

  אכן עשיתי טעות שאפילו בטוק-בק בווי-נט לא עושים. תחשפו אותי כולכם עירום ועריה, למה לא. הפעם מגיע לי.

  זו ש – הרי כל העניין הוא שאדם משובט יהיה זהה גנטית למקור שלו, *רק על הנייר*. אין שום ערובה לכך שהוא יישא אופי מסוים או דפוס התנהגות, כיוון שהתנאים בהם הוא מתחנך קובעים לא פחות מהמטען הגנטי. לכן, אי אפשר להיות בטוחים שמשבטים "רוצח סכיזואיד" (ושהוא לא ייצא גניחט שמפחד מהצל של עצמו, בעקבות טראומה שעבר בגיל 5, נניח). ויותר מזה – אם כבר נשבט וגם נשקיע בחינוך שלו, כבר יותר זול להשתמש באופציה הטבעית להולדת ילדים ולחנך אותם. אין שום ראיה (או סיבה להניח) שאפשר להשפיע על האופי של אדם משובט יותר ממה שאפשר להשפיע על אדם רגיל.

  לגבי ספורטאים – כן, תיאורטית אפשר לדמיין שמישהו ירצה לייצר "גזע" של שרירנים מושלמים מבחינה פיזית, כמו שמשביחים גזעי סוסים וכלבים. כאן שוב עולות שתי השאלות: ראשית, מי אמר שהמשובטים יסכימו ללכת לתחרויות הספורט שנקבעו להם? מרגע שעמדו על דעתם, הם אמורים להיות בני אדם עצמאיים לכל דבר (ואם יכריחו אותם, זו כבר תהיה עבדות). ושנית, יש היום דרכים לברירת עוברים שמאפשרות לברור את תכונותיו הגנטיות של העובר (עד גבול מסוים), גם בלי לחכות לשיבוט.

  בשורה התחתונה, השיבוט נראה לי הדרך הכי מסורבלת להשיג את כל המטרות שהזכרת, שלכשעצמן אינן חוקיות היום (וספק גדול אם יהיו חוקיות בעוד 20 שנה). יוצא הדופן הוא ביל גייטס ושאר העשירים, שאולי ירצו לשבט את עצמם. אז מה? במה יצטיין הילד הזה, חוץ מאשר בנכסים רבים שירש? במקרה של גייטס הוא יהיה ג'ינג'י חלוש וקצר ראייה, שזה לא מטען גנטי מי יודע מה.

 • זו ש  ביום 10 באפריל 2004 בשעה 6:01 am

  עבדות היא עניין שיכול להתאפשר גם חוקית בנסיבות מסוימות. ואני אתן דוגמא מספר מד"ב, "הדרור" של מרי דוריה ראסל. יש שם דמות בשם סופי מנדז, שבהיותה צעירה חולצה מרעב ומזנות על ידי איש עסקים שזיהה בה פוטנציאל, ושלח אותה למיטב בתי הספר וכו', חינך אותה על חשבונו. בתמורה היא היתה חייבת לו כך וכך שנות עבודה בשירותו. מובן שהיה ביניהם חוזה, אבל בהחלט אפשר לחשוב על עתיד שבו תאגיד משבט לעצמו לוחמים, נניח, שמחויבים מתוקף החוזה שלהם להחזיר לו כך וכך שנות שירות.
  כלומר, העניין הזה של שירות חובה, זה עובד בשביל מדינות, למה שזה לא יעבוד גם במישור המסחרי?

 • המעיק הגס  ביום 10 באפריל 2004 בשעה 12:05 pm

  כי הם אינם קשורים אחד לשני. כל ההתפתחויות הטכנולוגיות והמדעיות נעשו, נעשות ויעשו בלי רלוונטיות למוסר האנושי. המדע והטכנולוגיה עסוקים בלפתח את עצמם עקב אתגרים אינטלקטואליים, סקרנות ובצע. לא על מנת לקדם את המוסר האנושי (המתעקש להישאר נטוע במקומו מאות ואלפי שנים). ומאחר וכל ניסיון לכפות על המדע או על הטכנולוגיה איסורים מוסריים נדון לכישלון – כל האיזכורים המוסריים כמוהם כנפנופי ידיים באוויר אל מול פני המציאות. ואגב, זו ש, לשיטתך אפשר היה לומר שהמדינה גם תייצר אלפי שוטרים אמיצים כדי להילחם בפושעים המשובטים, ומס הכנסה ישבט אלפי חוקרי קומנדו מס אשר ילחמו באילי ההון המשובטים וכו'. המציאות אינה כזו. אדם משובט נושא את המטען הגנטי של מולידו – לא את אישיותו. אין מה לפחד ממתקפת המשובטים. עיקר השוק העתידי לשיבוט אדם לא יהיה יצירת ספורטאים מצטיינים כי אם חלקי חילוף ביולוגיים – ופה הבעיה המוסרית האמיתית. נאמר שיש לפלוני בעית לב. במקום לחפש תורם מתאים מייצרים שיבוט שהוא התאמה מוחלטת, נוטלים את ליבו, ומתקנים את המקור. הסכנה עם שיבוט היא אם כן, ייצור מסחרי של חלקי חילוף ביולוגיים לאב המוליד. הפיכת חיים אנושיים למפעל לייצור חומר ביולוגי

 • הזוג הנוצץ  ביום 10 באפריל 2004 בשעה 2:05 pm

  גם הפעם את מוזמנת לצפות ולקחת חלק בחגיגות.

 • אביבה  ביום 10 באפריל 2004 בשעה 3:27 pm

  כשאני אומרת "אנשים לא יעשו דבר כזה", אני מתכוונת שהם לא יעשו זאת יותר מאשר הם עושים זאת היום – גם היום יש שוק שחור של איברים להשתלה, אנשים מוכרים כליות שלהם בכסף, ומן הסתם נעשים מעשים לא מאוד מוסריים בתחום הזה. ועדיין, כולנו נזדעזע באמת לשמוע על רצח מכוון של אדם למטרה זו.

  השיבוט מאפשר תיאורטית השתלה של איבר באדם ה"מקורי" ללא דחייה של השתל. אבל אני רוצה לראות בעיני את האדם שייצור תינוק משובט וירצח אותו בדם קר. תאמר שאנשים רוצחים כבר היום תינוקות בדם קר – לצערנו כן, ומסיבות שונות ואחרות. הם עדיין נחשבים למפלצות, הרוצחים האלה, ואני לא חושבת שקיומם של אנשים משובטים יוריד את הערך של חיי אדם (זה כנראה שורש הוויכוח בינינו) ויהפוך את רוצחיהם לפחות ממפלצות. המשובט עדיין צריך לצמוח ברחם של אשה, גם אם היא לא אמו הביולוגית. ומרגע שיצא מהרחם, אני מאמינה שהוא יקבל את הפוצי-מוצי שלו כמו כל תינוק אחר, ושיתעורר האינסטינקט להגן עליו.

 • ליאור גימל  ביום 11 באפריל 2004 בשעה 10:37 am

  יורגן הברמאס כתב מסה קצרצרה המפרטת את טענותיו נגד שיבוט. הופיעה בעברית בספר "הקונסטלציה הפוסט לאומית".

 • ליאור גימל  ביום 11 באפריל 2004 בשעה 10:39 am

  יורגן הברמאס כתב מסה קצרצרה המפרטת את טענותיו נגד שיבוט. הופיעה בעברית בספר "הקונסטלציה הפוסט לאומית".

 • המעיק הגס  ביום 11 באפריל 2004 בשעה 11:08 am

  בכלל, למה הוא כתב את זה פעמיים? ס-ת-ם

 • אמיגו  ביום 13 באפריל 2004 בשעה 1:32 pm

  קראתי באיזשהו מקום שכבר היום יש טכנולוגיה שמאפשרת לקחת שני אנשים (כרגע אמנם רק גבר ואשה) וליצור שיבוט למחצה של שניהם. היצור המשובט מכיל גנים שמורכבים מ-50% מהגנים של כל אחד מהמקוריים.

  נראה שחלק גדול מהסכנות שקשרורות לשיבוט עלול להתעורר גם בשיבוט למחצה, אם כי בהסתברות נמוכה פי שתיים, אבל בכל זאת, אם יוצרים מספיק שיבוטים מהעותקים המקוריים די קל לייצר אידיוט מאידיוט, סכיזואיד מסכיזואיד וספורטאי מספוראי.

 • אביבה  ביום 14 באפריל 2004 בשעה 12:03 am

  עצם הרעיון מזעזע. צריך להכניס את האנשים האלה לבית סוהר.

  🙂

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: